середа, 29 січня 2020 р.

29 січня – День пам’яті полеглих у бою під Крутами

ня 2020 року виповнюється 102 роки з дня героїчного подвигу, здійсненого трьома сотнями студентів, який увійшов в історію України як Бій під Крутами. Героїзм молодих українців довгі роки служить прикладом для багатьох поколінь. Що саме сталося в 1918 році і чому важливо пам'ятати про це сьогодні, читайте в матеріалі УНІАН. Що передувало Бою під Крутами У грудні 1917 року Раднарком СРСР зажадав від Української Центральної Ради легалізувати військові загони більшовиків в Україні. У разі невиконання Ленін і Троцький, що підписали лист, пригрозили оголосити УЦР такою, що веде відкриту війну. Не дочекавшись відповіді, більшовики зробили це. Бойові дії розпочалися в середині місяця.

Детальніше читайте на УНІАН: https://www.unian.ua/society/10849622-den-pam-yati-gerojiv-krut-sogodni-102-roki-bezstrashnomu-podvigu-300-studentiv.html

 
29 січня 2020 року виповнюється 102 роки з дня героїчного подвигу, здійсненого трьома сотнями студентів, який увійшов в історію України як Бій під Крутами. Героїзм молодих українців довгі роки служить прикладом для багатьох поколінь.
 Що передувало Бою під Крутами
 У грудні 1917 року Раднарком СРСР зажадав від Української Центральної Ради легалізувати військові загони більшовиків в Україні. У разі невиконання Ленін і Троцький, що підписали лист, пригрозили оголосити УЦР такою, що веде відкриту війну. Не дочекавшись відповіді, більшовики зробили це. Бойові дії розпочалися в середині місяця.
 За різними оцінками, чисельність війська, яке було готове виступити на боці Центральної Ради, скоротилася з 300 до 15 тисяч. Під час наступу радянської армії бійці УНР нерідко переходили на бік більшовиків або ж проголошували нейтралітет. Це зробило значно несумірним розклад сил, що склався на той момент між сторонами.
Бій під Крутами: приклад людського героїзму.
Безпосередньо сама битва відбулася 29-30 (16-17) січня поблизу невеликої однойменної залізничної станції. Вона розташовується на території сучасної Чернігівської області в 130 км від Києва. У бою трьом сотням київських курсантів і козаків "Вільного козацтва" (їх було близько сотні) протистояли кілька тисяч бійців Червоної армії, очолюваних Михайлом Муравйовим. Більшовики наступали відразу з двох напрямків - харківсько-полтавсько-київського і курсько-бахмацького. День пам'яті Крут 
 Основною метою битви було зупинення стрімкого наступу більшовиків. Бій українських вояків проти більшовицької армії на станції Крути затримав ворога на чотири дні. Таким чином добровольці утримали столицю на час, необхідний для укладання Брест-Литовського миру, який de-facto означав міжнародне визнання української незалежності.
 
Втрати сторін
 За різними оцінками, втрати української армії на той момент становили до сотні загиблих. Число загиблих з іншої сторони оцінюють приблизно в 300 людей, що викликано, насамперед, чисельною перевагою більшовиків. Імена всіх загиблих з українського боку за більш ніж 100 років встановити не вдалося. Відомі імена близько десятка молодих людей, які віддали свої життя за майбутнє української землі.
Пам'ять про Героїв Крут
 Незабаром після знаменитого бою Центральна Рада ухвалила перепоховати загиблих у бою під Крутами. Студентів-героїв поховали в Києві на Аскольдовій Могилі. Траурну церемонію тоді відвідав голова Центральної Ради Михайло Грушевський.
 Відомий український поет Павло Тичина написав у пам'ять про загиблих героїв вірш, який назвав "Пам'яті тридцяти". 
На Аскольдовій Могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців,
Славних молодих...


На Аскольдовій Могилі
Український цвіт —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.


На кого посміла знятись
Зрадника рука?
Квітне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка...


На кого завзявся Каїн
Боже, покарай! —
Понад все вони любили
Свій коханий край.


Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих. —
На Аскольдовій Могилі
Поховали їх.
КРУТИ 1918 (2019) HD офіційний трейлер фільму

 Герої Крут і Незалежна Україна
У 2006 році недалеко від місця бою було відкрито великий пам'ятник. У 2007 році тодішній президент Віктор Ющенко підписав указ про вшанування пам'яті Героїв Крут. Відтоді 29 січня отримало офіційний статус. А у 2012 році на Аскольдовій могилі встановили пам'ятник.Сьогодні в низці міст встановлено пам'ятники і меморіальні дошки на честь Героїв Крут. В пам'ять про Героїв називають вулиці і сквери, а в Києві та Львові - навіть навчальні заклади. Зокрема, ім'я Героїв Крут носять столичний Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації й Львівський державний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою. Щороку 29 січня в Україні проводять пам'ятні заходи на честь подвигу юних героїв.


Немає коментарів:

Дописати коментар