План роботи шкільної бібліотеки на 2021-2022 н.р. Аналіз роботи шкільної бібліотеки
у 2020-2021 навчальному році
Шкільна бібліотека є освітнім і культурнім центром закладу загальної середньої освіти, складовою освітнього процесу. Саме вона сприяє формуванню культури читання, саморозвитку особистості дитини, підвищенню інформаційної, освітньої, пізнавальної, інтелектуальної діяльності учнів.
Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту», Концепції національного виховання, Концепції громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності, Положення про загальноосвітній навчальний заклад, Національної доктрини розвитку освіти України в ХХІ сторіччі, Державної програми «Вчитель», Конституції України, державних документів про бібліотечну справу в Україні у 2020/2021 навчальному році бібліотека школи працювала над такими завданнями:
1.Сприяння реалізації державної політики в галузі освіти, розвитку навчально-виховного процесу. Виховання поваги до національної культури, формування національної свідомості, шанобливого ставлення до книги.
2. Виховання у читачів інформаційної культури, культури читання, навичок самостійної роботи з книгою.
3.Сприяння підвищенню методичної майстерності вчителів шляхом пропаганди педагогічної літератури та інформації про неї. .
4.Популяризація книги, постійне оновлення матеріалів, календаря пам’ятних дат, даних про новини бібліотеки, нові надходження, програмних творів, творів письменників рідного краю, рекомендаційних списків літератури та іншої інформації.
5. Координація роботи шкільної бібліотеки зі школярами, педагогами, батьками в популяризації книги, в задоволенні інформаційних потреб книгокористувачів, формуванні в них навички читання літератури.
6. В умовах пандемії Covid-19 приділяти увагу видовищній інформації, що спонукає здобувачів освіти звертатися до книг та пробуджує інтерес до читання; популяризації літератури на інтернет-сервісах.
7.Формування правової культури читачів, громадянськості, патріотизму, поширення інтересу до історії рідного краю. .
8. Своєчасне забезпечення учнів та педагогічного колективу навчальною, художньою та методичною літературою.
9. Розширення бібліотечно-інформаційних послуг на основі удосконалення традиційних форм і методів роботи.
Для забезпечення читачів необхідною для навчально-виховного процесу літературою постійно вивчаються читацькі потреби. В цьому напрямку проводяться індивідуальні бесіди з учнями школи для вивчення їх інтересів та інформаційних потреб, бесіди з вчителями, ознайомлення із новою навчальною, методично, художньою літературою шляхом проведення тематичних виставок.
Шкільна бібліотекар продовжувала працювати над проблемою «Формування інформаційної компетентності особистості у шкільній бібліотеці»; плануючи свою діяльність, орієнтувалася на стратегію сучасного виховання, основні орієнтири учнів, підпорядковуючи свою роботу реальним запитам та потребам користувачів, ураховуючи вікові та психофізіологічні особливості школярів.
Робота з користувачами щодо формування і задоволення їх читацьких потреб є одним з найважливіших напрямків роботи шкільної бібліотеки. У вересні проведено реєстрацію нових читачів бібліотеки. Оформлено картотеку читацьких формулярів. У вересні проводилась робота по ліквідації читацької заборгованості за минулий рік : продивлялись читацькі формуляри з метою виявлення боржників, яким повідомлялось про їх заборгованість перед бібліотекою. Також відбувалася співпраця з бібліотекарями району щодо укомплектування підручниками учнів 4,7,8 класів. З метою ознайомлення першокласників зі шкільною бібліотекою, організовано екскурсію учнів перших класів до шкільної бібліотеки, під час якої учні ознайомилися з правилами користування бібліотекою. Протягом 2020-2021 н. р. до бібліотеки записалися нові користувачі - учні 2-их класів та прибулі з інших шкіл. Шкільну бібліотеку відвідали 2346 разів, що значно менше,ніж зазвичай,у зв’язку з карантином. Найбільшою популярністю серед учнів старшого шкільного віку користуються програмова література, молодших і середніх школярів – пригодницька та інша художня література. Найактивнішими читачами протягом навчального року були учні 2-А,2-Б,2-В,4-А, 5-Б,та 11-В класів.
Протягом карантину на блозі шкільної бібліотеки розміщувалися підбірки літератури на різну тематику, до визначних дат. Також посилання на електронні бібліотеки.
Індивідуальна робота з користувачами включала в себе такий методи як консультації та інформування про надходження новинок. До кожного читача використовувався індивідуальний підхід для задоволення його читацьких запитів.
Взаємодія з педагогічними працівниками є одним з пріоритетних завдань шкільної бібліотеки. Протягом навчального року вчителі постійно забезпечувалися інформацією про нові надходження навчальної та художньої літератури. Також шкільна бібліотека брала активну участь у заходах та відкритих уроках педагогічних працівників, предметних тижнях. В рамках проведення шкільного тижня знань безпеки життєдіяльності «Увага! Діти на дорозі» у вересні організовано перегляд статей журналів та газет на тему« Світлофор нам всім моргає,до порядку закликає».
До свята з нагоди Дня захисника України та Дня українського козацтва проведено відео-перегляд фільму «Сила нескорених»,підготовлено книжкову виставку «Україна козацька. Запорізька Січ» .
В рамках заходів до 76 річниці від дня вигнання з України нацистських окупантів організовано тематичну виставку «Жахливе і моторошне слово «війна».У листопаді проведено: перегляд літератури «Краса і багатство української мови»до Дня української писемності та мови,до Дня Гідності та Свободи- тематична виставка та огляд літератури «Революція гідності, охрещена кров`ю»,перегляд статей журналів та газет до тижня знань безпеки життєдіяльності на тему: "Іскру гаси до пожежі,бо вогонь не знає межі",підібрано інформацію до Дня пам”яті жертв Голодомору та політичних репресій в Україні.
До Дня Соборності 22 січня організовано книжкову виставку «Україна є, була і буде».
В рамках методичного місячника підготовлено інформаційну сторінку « Вислови видатних людей про освіту ».
У День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) з метою популяризації механізмів безпечної роботи в мережі, перш за все серед учнів ,на блозі було розміщено перелік посібників,які МОН пропонує використовувати батькам і педагогам для навчання дітей безпечному користуванню Інтернетом та перелік онлайн-ресурсів,рекомендованих для дітей,спеціалізовані інтернет-сайти дитячої літератури.
В рамках заходів до сьомої річниці розстрілу Майдану в шкільній бібліотеці підготовлено інформаційно-тематичну виставку«Небесна сотня. Зима, що нас змінила» та проведено урок памʼяті для учнів 8-В класу.
21 лютого до Міжнародного дня рідної мови на блозі бібліотеки опубліковано підбірку книжок про культуру української мови.
25 лютого до 150 річниці від дня народження Лесі Українки в читальному залі розгорнута виставка-експозиція «Імʼя овіяне любовʼю», де розміщено літературу, фотоматеріали про життя та діяльність автора. Годину поезії «Життя і творчість Лесі Українки» підготовлено і проведено спільно з учителем української мови та літератури Бугаєнко Л.І. Учні 5-В класу дізналися про життя Лариси Петрівни Косач та читали її вірші.
9 березня в читальному залі шкільної бібліотеки відбувся літературний флешмоб «Читаємо Шевченка разом» (до 207-річниці від дня народження Т.Г.Шевченка).Юні шанувальники творчості Тараса Григоровича із 5 та 8 класів разом читали його поезії , серед яких відомі всім вірші «Садок вишневий коло хати», «Думка», «І мертвим, і живим, і ненародженим…», «Мені однаково…» та інші.Поезія Шевченка лунала гучно і сильно! Пройшло 207 роки з Дня народження поета, 160 – з дня смерті, а, здається, що Тарас Шевченко – наш сучасник!
До 35-тої річниці від дня аварії на Чорнобильській атомній електростанції та Міжнародного дня пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф в читальній залі бібліотеки оформлено книжкову виставку «Чорна трагедія на кольоровій землі»,для старшокласників проведено урок памʼяті,учні мали можливість переглянути документальні кадри "Чорнобиль. Точка часу","Зона відчуження... 35 років Чорнобильської трагедії".
В рамках проведення «Уроків звитяги» для учнів 5-11 класів у шкільній бібліотеці діти ознайомилися з літературною виставкою «Подвиг не має забуття».Документальні кадри тих часів познайомили школярів з юними героями Другої світової війни, нагадали про героїв рідного краю.
Проводилася спільна робота шкільної бібліотеки та педагогічного колективу зі збереження фонду підручників, що включала в себе роботу по ліквідації заборгованості підручників, бесіди з учнями та батьками з питання збереження підручників.
У лютому та березні спільно з педагогічним колективом бібліотекар брала участь у конкурсному відборі оригінал-макетів підручників для учнів 4 та 8 класів, і здійснено замовлення відібраних підручників на 2021-2022н.р.
У червні спільно з класними керівниками 1-11 класів організовано безпечну здачу підручників , відповідно до вимог карантину.
Одним з найважливіших напрямків роботи шкільної бібліотеки є робота по формуванню бібліотечного фонду і робота з підручниками. Так, протягом року постійно здійснюється облік (сумарний та індивідуальний), технічна обробка, розміщення всіх видів видань, які надійшли до бібліотеки. Ведуться журнали обліку видань, прийнятих замість загублених та книга обліку подарованої літератури.
Також протягом 2019-2020 н.р. шкільною бібліотекою отримано нові підручники для учнів 3 та 7 класів,а також навчально-методичні посібники для педагогічних працівників . Шкільним бібліотекарем здійснювався облік (сумарний та індивідуальний), технічна обробка та видача учням нових підручників.
Проте, існує ряд проблем, які негативно впливають на ефективність роботи бібліотеки, щодо виконання основної своєї місії - всебічної інформаційної підтримки навчально-виховного процесу в школі, а саме: недостатньо сучасної молодіжної літератури, творів зарубіжної та української літератури за оновленими програмами.
Основні показники роботи шкільної бібліотеки:
Основні показники |
Навчальний рік |
|
2019-2020 |
2020-2021 |
|
Кількість учнів в школі |
526 |
541 |
Всього читачів |
507 |
605 |
Всього читачів учнів |
465 |
476 |
% читачів |
88% |
88,00% |
Кількість відвідувань |
2100 |
2246 |
Книговидача |
2560 |
2357 |
Фонд підручників |
11009 |
10625 |
Видано підручників |
5846 |
5778 |
Художня література |
17383 |
17385 |
Проблема над якою працює Новоархангельський НВК
«загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – гімназія»
на 2021-2022 н.р.
«Формування ключових компетентностей як ціннісних орієнтацій навчальної діяльності та виховної взаємодії вчителя і учнів»
Науково-методична проблема школи:
«Застосування сучасних інформаційно-освітніх технологій для формування навчально-пізнавальної та дослідницької компетентності учнів»
ІІ. Проблема, над якою працює бібліотека
Формування інформаційної компетентності особистості у шкільній бібліотеці
ІІІ. Основні завдання і напрямки роботи бібліотеки
у 2021-2022 навчальному році
У навчальному та виховному процесі роль книги неоціненна.
Сьогодні час вимагає від шкільної бібліотеки бути справжнім центром всього навчально-виховного процесу.
В умовах розбудови української держави особливу актуальність набирає громадянське виховання особистості.
Виходячи із основних завдань державної програми «Освіта», Закону України «Про загальну середню освіту», Концепції національного виховання, Концепції громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності, Положення про загальноосвітній навчальний заклад, Національної доктрини розвитку освіти України в ХХІ сторіччі, Державної програми «Вчитель», Конституції України, державних документів про бібліотечну справу в Україні у 2021/2022 навчальному році перед бібліотекою школи постають такі завдання:
1. Сприяння реалізації державної політики в галузі освіти, Закону України «Про загальну середню освіту», вихованню досконалої, інтелектуальної, розвинутої особистості.
2. Виховання у читачів інформаційної культури, культури читання, навичок самостійної роботи з книгою, уміння користуватись довідковим апаратом.
3.Піднесення бібліотечної справи на якісно новий рівень, інформатизація бібліотечних процесів, впровадження в роботу бібліотеки нових інформаційно-комунікаційних технологій,створення нових та поповнення існуючих баз даних матеріалів, необхідних для забезпечення навчально-виховного процесу.
4.Популяризація книги, постійне оновлення матеріалів, календаря пам’ятних дат, даних про новини бібліотеки, нові надходження, програмних творів, творів письменників рідного краю, рекомендаційних списків літератури та іншої інформації.
5. Координація роботи шкільної бібліотеки зі школярами, педагогами, батьками в популяризації книги, в задоволенні інформаційних потреб книгокористувачів, формуванні в них навички читання літератури.
6. В умовах пандемії Covid-19 приділяти увагу видовищній інформації, що спонукає здобувачів освіти звертатися до книг та пробуджує інтерес до читання; популяризації літератури на інтернет-сервісах.
7. Використання різноманітних форм і методів краєзнавчої роботи. Виховання любові до рідного краю, пробудження інтересу до історії та сучасних проблем Кіровоградщини.
8. Своєчасне забезпечення учнів та педагогічного колективу навчальною, художньою та методичною літературою.
9. Інформаційне обслуговування педагогів, спрямоване на підвищення їх методичної та педагогічної майстерності.
10. Систематична робота шкільного бібліотекаря зі збереження, зміцнення та розширення книжкового фонду; поповнення шкільного фонду краєзнавчими й бібліотекознавчими матеріалами ; розширення книжкового фонду засобами проведення доброчинної акції «Подаруй книгу».