понеділок, 26 жовтня 2015 р.

Історія.6 клас .Фараони

Протягом майже 30 століть – від об’єднання –  близько 3100 р. до н.е.  до  завоювання Олександром Македонським у 332 р. до н.е. – Стародавній Єгипет був величною цивілізацією у Середземномор’ї.
 XVIII династія (1550—1292 до н. е.) — одна з найвідоміших династій фараонів Стародавнього Єгипту часів Нового царства. Першим фараоном династії став Яхмос І, який вигнав загарбників гіксосів, що правили в державі 120 років.

Нове Царство 1567-1085 р. до н.е.

Яхмос І був першим фараоном 18 династії, який знову об’єднав Єгипет.  Фараони 18-ї династії відновили військові походи на Нубію та Лівію. В Палестині та Сирії Єгипет вперше стикається з новими противниками – державою хуритів Мітанні та Хетським царством. Єгипет Нового Царства можна вважати першою імперією – володіння якої простягалися від Нубії на півдні, до Євфрату на Півночі. Крім могутніх царів, правителями Нового Царства були і жінки. Зокрема, найбільш відомою була Хатшепсут (1503-1482 до н.е.) , яка правила як регент свого малолітнього сина Тутмоса III.
Правління  Аменхотеп IV (бл. 1379-1362 роки до н.е) ознаменувался спробами релігійної реформи, та поступовим переходом до монотеїзму. Аменхотеп IV прагнув послабити вплив старої еліти, символом якої був культ бога Сонця Амон-Ра. На противагу якому, Аменхотеп ввів новий культ сонячного диску – Атона та перейменував себе на Ехнатона  (буквально слуга Атона). Новою столицею стало місто Ахетатон, відоме згодом як Амарна.
Стара знать була не задоволена такими реформами, тому після смерті Ехнатона було повернуто єгипетський політеїзм. Фараони 19 та 20 династії – відомі як Рамесіди (нащадки фараона Рамзеса) займалися будівництвом занедбаних храмів та міста. В цей час, згідно Біблії, в Єгипті перебували євреї, та відбувся вихід Мойсея з Єгипту. Скоріш за все, згадувані події відбулися за правління фараона Рамзеса II (1304-1237 р. до н.е.).
Всі правителі Нового Царства (за винятком Ехнатона) були поховані у глибоких, скельних гробницях  у Долині царів, поховання на західному березі  Нілу, біля Фів. Більшість з них було розгромлено, за винятком гробниці  Тутанхамона (бл. 1361-1352 р. до н.е.), яка була виявлена британською експедицією  у 1922 році.
Правління Рамсеса III (бл. 1187-1156 р. до н.е.) було апогеєм Нового Царства. Після нього, Єгипет поступово втрачає свій контроль над Палестиною та Сирією, посилюється натиск лівійців. Влада фараонів слабне, знову посилюються номархи, країна вступає у смугу громадянської війни.

вівторок, 20 жовтня 2015 р.

    До Дня визволення України  від
      нацистських загарбників

                                                      





28 жовтня відзначається День визволення України від фашистських загарбників.
Цей день було засновано згідно з указом президента "Про День визволення України від фашистських загарбників" від 20 жовтня 2009 року "з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу у Другій світовій війні".
В ході Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років саме на території України відбулися ключові битви за визволення Європи від фашизму.
Хронологія
Битва за визволення України тривала 680 діб. Вона входить в ряд найбільш вирішальних операцій у Другій світовій війні і стала найважливішим етапом на шляху до перемоги над нацистською Німеччиною та її союзниками.
У ході загального контрнаступу Червоної армії з кінця грудня 1942 р. почалося звільнення України від загарбників.
Першими на землю України вступили війська 1-ї гвардійської армії під командуванням генерала В. Кузнєцова і 18 грудня 1942 р. визволили Луганщину.
23 серпня 1943 р. звільнили Харків, практично повністю зруйнований окупантами.
22 вересня 1943 р. були визволені найважливіші промислові центри Донбасу, a 8 вересня м. Сталіно (зараз м. Донецьк).
Війська Червоної армії вийшли до Дніпра фронтом від Києва до Запоріжжя.
Уночі проти 21 вересня 1943 р. почалося форсування Дніпра - епопея масового героїзму радянських воїнів.
14 жовтня 1943 р. було визволене м. Запоріжжя.
25 жовтня - м. Дніпропетровськ,
6 листопада 1943 р. війська 1-го Українського фронту під командуванням генерала М. Ватутіна звільнили від загарбників столицю України м. Київ.
У період зими - весни 1944р було визволено всю Правобережну Україну.
В січні 1944 р Війська 1-го Українського фронту під командуванням генерала М. Ватутіна у ході Житомирсько-Бердичівської операції визволили території Житомирської області, велику частина Київської області, частину Вінницької та Рівненської областей.
Корсунь-Шевченківська операція здійснювалася військами 1-го і 2-го Українських фронтів з 24 січня по 17 лютого 1944 р. На честь «нового Сталінграда», як називали Корсунь-Шевченківську операцію, Москва салютувала бійцям Українських фронтів 20 залпами з 224 гармат.
2 лютого 1944 р. війська 1-го Українського фронту почали наступ на Рівненсько-Луцькому напрямку. Були визволені від окупантів Луцьк і Рівне, а в результаті подальшого наступу - Проскурів, Тернопіль, Вінниця.
Наприкінці січня 1944 р. війська 3-го і 4-го Українських фронтів розгорнули наступ на Нікопольсько-Криворізькому напрямку і, переслідуючи відступаючі частини вермахту, визволили Нікополь (8 лютого) і Кривий Ріг (22 лютого).
Війська 3-го Українського фронту за підтримкою сил Чорноморського флоту успішно здійснили Одеську операцію, у ході якої були визволені Херсон (13 березня), Миколаїв (28 березня), Одеса - (10 квітня).
8 квітня 1944 р. почалися кровопролитні бої за Крим. 11 квітня була визволена Керч, 13 квітня - Сімферополь. 5 травня почався штурм севастопольських укріплень ворога.
9 травня 1944 р. від загарбників був визволений Севастополь. 12 травня Крим був цілком визволений від нацистів.Влітку і восени 1944 р. завершилося визволення території України від загарбників. 28 жовтня 1944 р. останні окуповані гітлерівцями території України були визволені радянськими військами.
Визволивши від загарбників територію України, 1-й, 2-й, 3-й, 4-й Українські фронти взяли участь у бойових діях у Європі. Сотні тисяч солдатів і офіцерів загинули при визволенні від нацистів територій Польщі, Чехословаччини, Угорщини, Румунії, Болгарії, Югославії, Австрії. Українські війська пройшли в Європі героїчним бойовим шляхом, зробивши величезний внесок в остаточний розгром нацистської Німеччини, крок до великої Перемоги над ворогом.
За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів радянських воїнів, понад два мільйони українців було вивезено для примусової праці до Німеччини під час окупації. На території республіки цілком чи частково було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишились без даху над головою, знищено понад 16 тисяч промислових підприємств.
В ході війни бойовими нагородами було відзначено близько 2,5 млн. воїнів-українців.