понеділок, 25 листопада 2024 р.
четвер, 21 листопада 2024 р.
День Гідності та Свободи
21 листопада, відзначаючи День Гідності та Свободи, ми вшановуємо патріотизм та мужність наших співвітчизників, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року – лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина та національних інтересів нашої держави.
Помаранчева революція
20 років тому під час президентських виборів здійнялися акції протесту. Масові фальсифікації під час голосування та підрахунку голосів збурили
українське суспільство. Тоді, 21 листопада ЦВК оголосила попередні
результати виборів, де у другому турі перемогу здобув Віктор Янукович.
Прихильники опозиційного кандидата - Віктора Ющенка, 22 листопада вийшли
на мітинги. Згодом було проведено повторний другий тур виборів, який
завершився перемогою Ющенка.
У листопаді 2005 року Ющенко заснував свято - День Свободи, але у 2011 році його наступник, Янукович, скасував свято. Вперше світ голосно почув про Україну і українців, які обрали демократію, а не тоталітаризм. В.А.Ющенко часто йшов попереду свого часу, пропонуючи українцям єдино вірний шлях: «Геть від Москви!». За що отримував хейт, тиск влади, брехню ЗМІ.Росія тоді вперше застосувала технології розколу країни, запустивши історії про «три сорти українців» і ролики про громадську війну. Москва ніколи не змириться з українською Незалежністю, тому для України життєво необхідно членство в ЄС і НАТО.
Революція Гідності
21 листопада 2013 року українці вийшли на протест на майдан у Києві
через рішення уряду призупинити підготовку до підписання Угоди про
асоціацію з Євросоюзом. З кожним днем число учасників акції росло. Акції
були мирними допоки 29 листопада влада не застосувала силу проти
учасників мітингу через заклик до відставки уряду та дострокових
парламентських виборів. А вночі 30 листопада відбувся кривавий розгін
майданівців. Після цього акції стали значно масштабнішими.
У День Гідності та Свободи ми згадуємо всіх українців, які віддали життя за незалежність України під час подій на Майдані та на фронті російсько-української війни в зоні АТО/ООС, а тепер ще й під час повномасштабного вторгнення російських окупантів до України. Ми маємо завжди пам’ятати, що за свободу і майбутнє кожного з нас сплачено життями Героїв Небесної Сотні, тисяч воїнів, добровольців і волонтерів. Вічна їм пам’ять та слава!
Цей день – незаперечний доказ Відродження української нації та держави,
утвердження того, що події на Майдані змінили нас, об’єднавши в Єдиній,
Соборній та Незалежній Україні.
середа, 23 жовтня 2024 р.
Моя родина і я – читаюча сім’я
...Хай вогнище наше горить, не згасає,
Домашнім теплом всі серця зігріває,
Уся мудрість книг об’єднає родину
У прагненні знань та читання донині...
Дитяча книга – це особливий світ, який юний читач осягає і розумом, і серцем. Дуже важливо, щоб книга увійшла в його життя якомога раніше, тому що вона незамінна у виробленні уваги, зосередженості, у вихованні душевності, моральності. Не менш важливий її аспект – освітній. Така функціональна багатогранність впливу книги на дітей потребує кваліфікованого, системного підходу до роботи з нею у школі, в бібліотеці і у сім’ї.
Сімейні читання – це своєрідна давня традиція інтелігенції. Це форма спілкування, в якій беруть участь як мінімум троє; дитина, батьки і автор книги. Сімейне читання – це розмова батьків з дітьми про мораль, стимулом якого є спільне читання творів літератури. Це монолог дитини, в якому вона роздумує над змістом твору, прагне виявити і виразити його моральну ідею.
Сім’я є тим первинним колективом, де дитина вперше засвоює норми моралі, правила співжиття, набуває перших навичок суспільної праці, де формуються її ідеали. Сімейні читання сприяють кращій комунікації між батьками та дітьми, покращують словниковий запас дитини і вміння слухати . Згідно проведених досліджень, діти, яким батьки багато читали в дитинстві, досягають значних успіхів в навчанні та житті!
Читачі бібліотеки переглянули книжковий хід-парад в рамках місячника «Читаюча шкільна родина - стратегічне завдання бібліотеки!». В добірці висвітлені книги, які будуть цікавими для сімейного читання та об’єднають старше покоління з молодшим.
середа, 9 жовтня 2024 р.
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек
Книги – це кораблі думки, що мандрують по хвилях часу
і обережно несуть свій вантаж від
покоління до покоління.
Френсіс
Бекон
Головна мета Всеукраїнського місячника – культурно-просвітницька робота, формування читацької компетентності, виховання в здобувачів освіти почуття патріотизму, відданості справі зміцнення державності, формування національної ідентичності, самобутності, любові до державної мови, поваги до культурного та історичного минулого України, активної громадянської позиції.
Читання –одне з головних вмінь людини в житті, без якого вона не може осягнути навколишній світ. Значення читання для всебічного розвитку та формування особистості важко переоцінити – про це вже немало сказано великими людьми різних епох. Читацькі інтереси багато в чому визначають особистість людини, тому процес формування їх у школярів розглядається не тільки як педагогічна, психологічна, методична, а й як соціальна проблеми.
Зацікавити дітей книгою, як джерелом інформації,формувати культуру читання, розвивати художній смак, читацькі інтереси-
Одним із найкращих шляхів до зростання творчої особистості є виховання любові до книжки і читання.
Шкільна бібліотека ліцею запрошує всіх учасників навчально-виховного процесу долучитися до участі в заходах місячника з метою популяризації
книги та читання.Бібліотека пропонує
постійно діючи книжкові виставки: «Україна-єдина країна!»,
«Відкрий собі свій рідний край», «Історія України в особах», «Історичне минуле нашої
країни», «Струни Кобзаревого серця»,
«Таланти української літератури».
Розпочинається місячник з книжкової виставки "Сімейні книжкові традиції."
На виставці представлена література, яка є популярною серед різних поколінь родин і сприяє спільному сімейному читанню. Виставка включає різноманітні жанри, щоб кожен член родини міг знайти щось цікаве.
Наприкінці заходу кожен другокласник отримав свою першу бібліотечну книжечку з пам’яткою, як правильно поводитись з книгою. Щасливої дороги Країною книжок, нові читачі!!!
вівторок, 1 жовтня 2024 р.
День захисників і захисниць
Сьогодні в Україні відзначають Покрову Пресвятої Богородиці, День захисників та захисниць, День українського козацтва та День створення Української Повстанської Армії.
У 2024 році Україна вдруге відзначатиме День захисників і захисниць 1 жовтня .Це свято відзначається в Україні на державному рівні від 2014 року на вшанування мужності та героїзму захисників і захисниць незалежності та територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу.День захисників і захисниць перенесено з 14 на 1 жовтня у зв'язку з переходом українських церков на Новоюліанський стиль календаря. Адже це свято збігається з Покровою Пресвятої Богородиці. Пресвяту Богородицю дуже шанували козаки, а Покрова для них була одним із найвеличніших свят, за що й отримала другу назву – Козацька Покрова. Козацькі традиції бережуть і розвивають сучасні захисники і захисниці України. День захисників і захисниць – передусім свято тих, завдяки кому ми втримали незалежність, маємо змогу жити своїм щоденним життям – працювати, творити, виховувати дітей. Це свято – ще одна можливість подякувати за захист Силам оборони України, адже в кожного з нас є рідні, друзі, колеги, котрі служать у Силах оборони. Ми повинні забезпечувати нашій армії міцний тил – кожен у свій спосіб, але з максимальною самовіддачею, так, щоб це посилювало наших оборонців і наближало перемогу. Сучасні воїни примножують і розвивають тисячолітні українські військові традиції. Українська армія береже імена героїв минулих епох – від воїнів-русичів і козаків до січових стрільців і вояків УПА. Тому у війську з’явилися назви легендарних українських полководців. Спадкоємність поколінь знайшла відображення і в елементах одностроїв – головний убір «мазепинка», нарукавний тризуб. А гасло «Слава Україні! – Героям слава!» стало офіційним вітанням українського війська. Своїм героїзмом, відвагою та самовідданістю нинішні захисники і захисниці звоювали найвищий рівень довіри в українців серед державних та суспільних інститутів. Війна формує та гартує українську націю. Своїм героїзмом ми викликаємо повагу і змінюємо світ. Боремося за свободу та незалежність, національну гідність. Віримо, що нинішні захисники та захисниці здобудуть перемогу. Слава Україні!
Сьогодні важливий день для всієї країни. День, коли кожен українець має
вшанувати пам’ять героїв, які віддано боронять територію нашої держави.
День захисників і захисниць – передусім свято тих, завдяки кому ми
зберігаємо незалежність, маємо змогу жити повсякденним життям –
працювати, творити, відпочивати, виховувати дітей.
У цей день ми вшановуємо сучасних захисників і захисниць України та
українських героїв різних епох. Сучасні воїни примножують і розвивають
тисячолітні українські військові традиції. Дякуємо всім, хто боронить
нашу незалежність і маємо згадати кожного, хто віддав життя за Україну
Слава Україні! Героям Слава!
Фотоілюстративна виставка літератури "Сила нескорених" та тематична
виставка "Із історії українського козацтва" присвячені Дню Захисників та
Захисниць України та Дню українського козацтва .
Інформаційні матеріали до Дня захисників і захисниць України–2024
Проєкт про злочини комунізму, нацизму і рашизму в Україні
Використано: Український інститут національної пам’яті
Пропонуємо:
- 10 книжок, написаних ветеранами та військовими, які варто почитати
- переглянути топ-5 фільмів про силу духу до Дня захисників і захисниць України.
понеділок, 30 вересня 2024 р.
Всеукраїнський день бібліотек
через яке діти бачать,
пізнають світ і самих себе.
В. Сухомлинський
Памʼять про Бабин Яр.Тут мовчки все кричить...
Іван Дзюба, український письменник і дисидент, 29 вересня 1966 року
понеділок, 23 вересня 2024 р.
День партизанської слави України
Цей день в історії України: 22 вересня – День партизанської слави
22 вересня 2001 року, в день 60-ї річниці з початку підпільно-партизанського руху в Україні в роки Другої світової війни, у нашій країні вперше відзначався День партизанської слави, встановлений Указом Президента України № 1020/2001 від 30.10.2001.Свято партизанської слави встановлено в Україні «...на підтримку ініціативи ветеранів війни та з метою всенародного вшанування подвигу партизанів і підпільників у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, увічнення їхньої пам'яті...».
Це - державне визнання внеску народних месників у велику Перемогу над нацизмом, відновлення історичної справедливості щодо масової участі українського народу у визвольній боротьбі проти гітлерівської навали. Це - свято людей сильних духом і з чистою совістю, які не шкодували життя для перемоги над ненависним ворогом.
Перші загони партизанів з’явились в Україні восени 1941 року під Черніговом та Сумами під керівництвом Миколи Попудренка та Сидора Ковпака.
Як відомо, організація руху опору в Україні проти німецьких окупантів та їх союзників у 1941—1942 роках була пов’язана з величезними труднощами. Офіційна концепція війни «малою кров’ю на ворожій території», що панувала напередодні війни, не передбачала дій партизанських загонів.
До літа 1942 року на території України продовжувало діяти лише близько десятої частини створених владою підпільних груп, або лише дві тисячі осіб. В кінці 1941 року нетривалий час діяв загін в околицях Нікополя й Кривого Рогу (500 осіб), що мав завдання знищити не пошкоджені шахти, але окупанти цей загін швидко ліквідували. Така сама доля спіткала й загін, що діяв взимку 1941—1942 років біля Павлограда і на східній Дніпропетровщині (близько 400 осіб). Довше діяли партизани в Криму.
Партизанський рух в Україні набув масовості з кінця 1942 року. Такий активний спротив окупаційному режиму з боку мирного населення виник внаслідок нещадного терору, масових вбивств, геноциду єврейського населення, вивезення молоді до Німеччини на примусові роботи.
У 1943 році партизани контролювали лісні райони північно-східної України, завдаючи значних втрат тиловим німецьким підрозділам, адміністрації та інфраструктурі цих районів. З наближенням Червоної армії восени 1943 року рух радянських партизанів в Україні пожвавився. Якщо на 1 січня 1943 року в Україні було 13300 партизанів (у 7 з’єднаннях і 155 самостійних загонах), то на 1 грудня 1943 року — вже 43500 партизанів. На початок 1944 року їх число зросло до 47 800 (близько 10% усіх партизанів в СРСР).
У травні-жовтні 1943 року загін Сидора Ковпака здійснив відомий рейд з Путивля через Волинь у Карпати з завданням «перерізати шляхи відступу фашистам», коли почалися бої за Дніпро.
У 1943 році пройшли також рейди менших загонів радянських партизанів: М. Наумова (на півдні Україні), Н. Мельника та О. Федорова (Правобережжя й Волинь). Партизанським формуванням розвідувального типу був загін Д. Медвєдєва, який діяв на Волині (частково на Львівщині та Грубешівщині) у 1942—1944 роках і виконав ряд терористичних актів проти окупантів, зокрема, убивство розвідником Миколою Кузнецовим у Львові віце-губернатора Бауера.
У Миколаєві підпільна антифашистська група «Миколаївський центр» під керівництвом Віктора Лягіна здійснила ряд великих диверсій, які заподіяли німецьким окупантам великої шкоди в живій силі і техніці (знищила аеродром, нафтобазу, склади, обладнання заводів, морські судна), добувала і передавала в Центр цінну розвідувальну інформацію про супротивника.
Після визволення України від фашистів та їх союзників партизани вели бої спільно з радянською армією, а згодом перейшли переважно у Польщу (частина на Словаччину), де відзначилася партизанська дивізія під командуванням П. Вершигори. Український партизанський штаб проіснував до 1 червня 1945 року; в кінці війни він керував радянськими партизанами у Польщі і Словаччині.
Окрему групу радянських партизанів в Україні становили невеликі загони та комсомольські підпільні групи, що виникали стихійно: «Молода Гвардія» на Донбасі, підпілля у Вінниці, загін капітана Кудрі у районі Диканьківських лісів та уздовж Ворскли. Майже 30 тисяч учасників руху опору загинуло або потрапило в табори смерті.
Дії партизанських загонів та підпільних організацій у роки Другої світової війни війни нанесли непоправні збитки живій силі, інфраструктурі та техніці противника, здійснили неоціненний внесок у наближення Великої Перемоги над фашистами та їх союзниками.
Міжнародний день миру
21 вересня – Міжнародний день миру (International Day of Peace). Мета дня – звернути увагу на необхідність завершення усіх війн та конфліктів, а також підкреслити важливість мирних переговорів, дипломатії та толерантності. Тема Міжнародного дня миру 2024 року — «Виховання культури миру» – зосереджена на сприянні миру через освіту, розвиток толерантності та ненасильницькі методи вирішення конфліктів. Це підкреслює важливість формування в суспільстві культури, яка цінує мир та взаємоповагу для забезпечення сталого розвитку
У сучасному світі мир – це найбільша цінність та мрія. Адже нестабільність, страх та насилля – не просто лякають та знищують, а й не дають можливості розвиватися країнам, державам, народам…
У цей день ООН закликає всі країни зупинити військові дії і хоча б на 24 години припинити проливати кров. Тільки мирні переговори та вирішення наявних проблем шляхом діалогу і компромісних рішень можуть дати дійсно відчутні результати і користь для всього людства.
Міжнародний день миру є символом надії і сподівань для мільйонів людей у
всьому світі, які прагнуть завершення воєнних конфліктів та створення
світу без війн.
Напередодні,20 вересня,в шкільній бібліотеці проведено урок миру для учнів 3-А класу, під час якого не лише говорили про мир, але й вчилися вирішувати конфлікти мирним шляхом,зрозуміти цінність діалогу, співробітництва та толерантності. Адже учням варто навчатися, як конструктивно підходити до конфліктних ситуацій, шукати компроміси і уникати агресії,виховувати негативне ставлення до агресії, зла, ненависті.
Всі учні ставали в коло, бралися за руки та по черзі казали одне слово, яке для них символізує мир. Це може бути щастя, любов, дружба чи інше. Така вправа допомогала створити атмосферу єдності й злагоди.
Міжнародний день миру є нагадуванням про нашу спільну відповідальність за мир і безпеку у світі. Й кожен із нас може зробити свій внесок у досягнення миру, починаючи з доброзичливого спілкування та поваги до інших людей.
Прислів'я про мир
- Дружно за мир стояти – війні не бувати.
- Миром дорожити – людям довго жити.
- Війною та вогнем не жартують.
- Виграно війну, але не мир.
- Ворог хотів бенкетувати, а довелося сумувати.
- Квітам потрібне сонце,а народам -мир.
- Мир будує,війна руйнує.
- Миром дорожити,людям довго жити.
- Сієш мир,пожинаєш велике щастя.
- Ворог нам той,хто миром не дорожить.
Цитати про мир
«Мир не можна зберегти силою; його можна досягти лише розумінням»
Альберт Ейнштейн
«Мир — це подорож довжиною в тисячу миль, і її потрібно робити крок за кроком»
Ліндон Б. Джонсон
«Мир — це свобода в спокої»
Марк Тулій Цицерон
«Ви не можете відокремити мир від свободи, тому що ніхто не може бути в мирі, якщо він не має своєї свободи»
Малкольм Ікс
«Немає шляху до миру, мир — це і є шлях»
Дж. Мусте
«Мир дорого коштує, але він вартий витрат»
Африканське прислів’я
«Мир приносить із собою стільки позитивних емоцій, що до нього варто прагнути за будь-яких обставин»
Естелла Еліот
«Мир важливіший за будь-яку справедливість; і не мир був створений заради справедливості, а справедливість заради миру»
Езра Тефт Бенсон
«Одні лише добрі побажання не забезпечать миру»
Альфред Нобель
«Мир є суддею для виконання волі Бога»
Едвін Луїс Коул
«Трохи більше кохання, трохи менше битв – і світ буде впорядку»
Мей Вест
«Досягнутий мир кращий і надійніший за очікувану перемогу»
Цицерон Марк Туллій
«Мир – чеснота цивілізації, війна – її злочин»
Віктор Марі Гюго
середа, 18 вересня 2024 р.
Тиждень знань безпеки життєдіяльності на тему«Їдь та ходи тихо-оминеш дорожнє лихо!»
З метою посилення профілактики дорожньо-транспортного травматизму серед дітей з 16 по 20 вересня 2024 року в ліцеї проходить Тиждень знань безпеки життєдіяльності "Їдь та ходи тихо - оминеш дорожнє лихо", під час якого вихованці закладу засвоюють Правила дорожнього руху та практичні навички безпечної поведінки на вулицях, дорогах, у транспорті.
Які бувають дорожні знаки?
Для чого потрібен світлофор?
Що мають знати пішоходи та пасажири?
Саме про це тематична
виставка-огляд спеціальної літератури
"Правила дорожні-корисні для кожного!"
ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ У ВІРШАХ ТА ЗАГАДКАХ
Правила дорожнього руху для дітей та безпека на дорозі
ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ У МУЛЬТФІЛЬАХ:
Дорожні знаки
вівторок, 10 вересня 2024 р.
6 вересня - Всесвітній день читання книг!
- Читання стимулює наш мозок таким чином, ніби ви переживаєте прочитаний досвід у реальному житті.
- Література допомагає пізнати оточуючих,зануритись в думки та відчуття іншої людини.
- Книги – це каталізатор щастя.Вчені раніше довели, що пережитий життєвий досвід робить нас набагато щасливішими, ніж матеріальні речі.
- Читання зменшує стрес. Британські вчені довели, що читання заспокоює краще, ніж прослуховування музики, прогулянка чи чашка гарячого чаю. Для того, аби зменшити стрес на 68% достатньо лише шести хвилин зосередженого читання.
- Книги тренують мозок. Регулярне читання покращує пам’ять, розвиває логіку та збагачує уяву.Читаючи всього 20 хвилин на день, ви зможете прочитати 1,8 мільйона слів за рік. При середньому значенні 500 слів на сторінку це означає, що за рік ви прочитаєте 3 600 сторінок. Це 12 книг по 300 сторінок кожна.
- Читання - це найшвидший спосіб поповнення словникового запасу.