неділю, 21 лютого 2021 р.

Міжнародний день рідної мови

 

🔵🟡Вже 21 рік поспіль у цей день ми відзначаємо Міжнародний день рідної мови. Це свято не лише нагадує про культурне розмаїття і багатомовність світу, а й про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні.

Українці виборювали своє право говорити українською понад 350 років. І сьогодні відстоювати його має кожен громадянин, адже, як відомо, без мови рідної й народу рідного нема. Захищати і дедалі утверджувати українську мову як державну - наше спільне завдання.

З Днем рідної мови !!!            

    Список  книжок про культуру української мови.

 📚  Б. Антоненко-Давидович «Як ми говоримо».

У книжці зібрано зауваження до кожної з частин мови; вміщено цікавинки про прийменники, сполучники й частки  (наприклад, вживання лише, тільки, лиш і лишень або ж детально про і — й — та). А ще тут є цікавий розділ «Ваговиті дрібниці» про нюанси вживання деяких слів, наприклад про покращити й поліпшити, первісний і первинний, наносити і завдавати тощо.

 📚 Б. Рогоза «Уроки державної мови».

Автор зібрав поради й рекомендації, які саме слова та словосполучення найдоцільніше вживати, щоб передати потрібний зміст. Серед статей у книжці, наприклад, такі: 

→  «Календар за рік чи на рік?»; 

→  «Коли вживають слово включно?»; 

→  «Чому зникло слово співставляти?»;

→  «Дотримувати чи дотримуватися слова?»;

→  «Був коваль чи був ковалем?» тощо.

📚 О. Пономарів «Українське слово для всіх і для кожного».

Олександр Пономарів пише і про фонетику та вимову, і про лексику, фразеологію, морфологію та синтаксис. Книжка містить огляд синонімів (як-от про одержувати, отримувати, діставати, здобувати, набувати), зауваги про мову на радіо й телебаченні, найпоширеніші помилки слововживання, активні та пасивні дієприкметники, привабливість і підступність паронімів.

📚 К. Городенська «Українське слово у вимірах сьогодення».

Крім того що ця книжка також не оминає огляду поширених помилок, авторка пише про чи не найактуальніше нині. Саме тут розглянуто вживання словосполучення «правляча партія», «топ-» із числівниками, слів «есбеушники» і «педевешники». І саме тут є моє улюблене правило про кому, точніше її відсутність, у сполученні «З повагою…».

📚 С. Караванський «Секрети української мови».

Караванського бажано прочитати всім, хто хоч трохи працює з текстами. І це далеко не єдина його книжка, але тут можна багато дізнатися саме про кальки, які нас цікавлять чи не найбільше. «Це популярна розповідь про самобутні риси української мови, зачесані під канцелярську гребінку під дією асиміляторських заходів». Як то кажуть, рекомендую!

📚 Є. Чак «Складні питання граматики та орфографії».

Книжка абсолютно про все, що нас цікавить найбільше. Ось наприклад: – Як правильно: «Дівчинці подарували дві ляльки» чи «Дівчинці подарували двох ляльок»?

– Чим пояснити, що в усій лексикографічній літературі іменник екран у родовому відмінку однини подається із закінченням -а, журнал же має назву «Новини екрану»?

– Як сказати: «Це правило поширюється на іменники чоловічого і середнього роду» чи «чоловічого і середнього родів»?

 І це тільки про іменник! А ще є цілі розділи про прикметник, дієслово, займенник, числівник, вигук і багато іншого. Не книжка, а знахідка!

📚 І. Вихованець «Розмовляймо українською».

Книжка невеличка, компактна, поділена на 110 мовознавчих етюдів. Саме завдяки цьому дуже легко читати й сприймати про культуру української мови, типові вади усного й писемного мовлення, а також поради стосовно вибору слів, морфологічних форм, синтаксичних конструкцій, наголосу, стилістичних варіантів для найкращого висловлення думки.

 📚 Н. Клименко, П. Мельник-Крисаченко «Українська легко!».

Про цю книжку кажуть: точно, виразно і красиво. І я цілком погоджуюся. Тут коротко в супроводі головного героя — Лепетуна розповідається про антисуржик, правопис, пароніми й омоніми, синоніми, фразеологізми, наголос, про нюанси й підступи в мові.

 📚 Ірина Фаріон «Мовна норма: знищення, пошук, віднова (культура мовлення публічних людей)».

Це книжка-порадник насамперед для публічних людей, а також для кожного з нас, хто хоче культурно звучати рідною мовою. Авторка розповідає історію мови, описує помилки, пояснює, як їх уникати, розповідає про особливості деяких слів та словосполучень. Саме в цій книжці зрозуміло й детально описано правила творення назв мешканців населених пунктів.

Це далеко не весь список хороших книжок для вивчення мови, але почнімо хоча б із цього! 😉

❔ Ви читали щось із цього списку? А що ще порекомендували б? Яка книжка вам надзвичайно сподобалася і виявилася неабияк корисною?Немає коментарів:

Дописати коментар